Gyermekük egészségének megtartását ma főleg a tehetősebb szülők engedhetik meg maguknak. A kisgyermekes anyák 59 százaléka ugyanis alacsony jövedelmű háztartásban él - derült ki a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet 2011 áprilisában készített országos reprezentatív felméréséből.
...
A gyerekbetegség ára
A Medián felméréséből kiderült, hogy a 13 évesnél fiatalabb gyermekkel rendelkező szülőknek egy-egy alkalommal átlagosan 7-8000 forintjába kerül gyermekük betegsége, de minden tizedik család esetében ezek a kiadások a 20.000 forintot is meghaladják. Az aktív munkavállaló, gyermekükkel otthon maradni kényszerülő édesanyák évente átlagosan két hetet maradnak ki a munkából gyermekük betegsége miatt, ilyenkor a gyógyszerkiadások mellett nekik - a ma érvényes szabályozás szerint - évente átlagosan 30.000 forintos fizetéskiesés jelenti a legnagyobb problémát. A szomorú foglalkoztatottsági statisztikák alapján a beteg gyermek ellátásának munkahelyi következményei az anyák felét érinti, ráadásul közülük minden negyedik attól tart, hogy a gyakori hiányzások miatt veszélyben az állása.
...
Esélyegyenlőtlenség az egészségben
Bár helyi szinten (önkormányzatok vagy házi gyermekorvosok által) léteznek kezdeményezések az esélyegyenlőségi szakadék áthidalására, azonban a szakértők egyetértettek abban, hogy ezen kezdeményezések élére a mindenkori kormányzatnak kellene állnia. Dr. Mészner Zsófia, az OGYEI főigazgatója hozzátette: „A gyermekek egészsége nem függhet a szülők anyagi helyzetétől, a prevenció területén is szükség van az esélyegyenlőség megteremtésére. A jövő generációjának egészségére költött minden forint megtérül, ám a megelőző programok finanszírozása egyelőre nem teljesen megoldott Magyarországon.”
További részletek: http://www.bababirodalom.hu/cikk/penz-nelkul-nincs-gyermekegeszseg-sem